Skočit na obsah Jaroměř a Josefov

Město Jaroměř

Pevnost Josefov

Muzea

Turistické informace

Výlety do okolí


Penzion Slunečnice
Cena od: 350 Kč os./noc
Hotel Tommy-congress&relax center
Cena od: 750 Kč os./noc
Penzion Rozálie
Cena od: 398 Kč os./noc
Hotel Zimní stadion Náchod
Cena od: 310 Kč os./noc
 
Víte že…

Víte, že v západních Čechách se pyšní téměř nejdivočejší přírodou v Česku? Zdejší naučná stezka vás mimo jiné provede kolem příznačně pojmenovaného rašeliniště Smraďoch.Slavná jména spojená s Josefovem

V letech 1815 – 1823 v pevnosti vykonával vojenskou službu obro­zenecký buditel Michal Silorád Patrčka. Působil ve zdejší vojenské škole a psal do různých literárních časopisů. Věnoval se i dalším oborům: zabýval se technickými vynálezy a radost nalezl i v mnemotechnických pomůckách.

Mezi lety 1825 a 1830 sloužil v pevnosti Josefov jako setník Vilém z Biely. Nic vám jeho jméno nepřipomíná? Hledejte tedy v seznamu komet. Tento matematik a hvězdář z věže místního kostela jednu vlasatici objevil a ta dodnes nese jeho jméno. Kometa Biela je tedy navždy spjata s Josefovem. Pokud Vás astronomie zajímá, doporučujeme nedalekou úpickou hvězdárnu.

Kometa Biela

Božena NěmcováSlavnostní přehlídky, návštěvy vojenských hodnostářů i pravidelný výcvik vojska, plesy, koncerty a mnoho jiné zábavy patřily k bezstarostnému životu armádních důstojníků. Vojenští vězni i běžní trestanci pod bedlivým dohledem zametali ulice a všelijak posluhovali. Idylku kazili jen občasné střety civilního obyvatelstva a vojáků, které nezřídka končily u soudu.

Jan KašparTakový Josefov v letech 1838 – 1839 poznala Božena Němcová. V tomto období zde žila se svým manželem, jenž tu sloužil u finanční stráže. Právě nad soutokem tří řek se jim narodil syn Hynek. Než dostali vlastní dům, žili v hostinci Veselý, který proslul díky svému původnímu majiteli Martinu Veselému a jeho tělesné hmotnosti. Když Veselý roku 1820 zemřel, vážil úctyhodných dvě stě čtyři kilogramů.

Na závěr se pusťme do oblak. Létání zde má, stejně jako železnice, dlouhou tradici. Roku 1910 z bývalého dělostřeleckého cvičiště vzletěl inženýr Jan Kašpar. Byl to v pořadí jeho již třetí veřejný vzlet aeroplánem v Čechách.