Skočit na obsah Jaroměř a Josefov

Město Jaroměř

Pevnost Josefov

Muzea

Turistické informace

Výlety do okolí


Penzion Slunečnice
Cena od: 350 Kč os./noc
Hotel Tommy-congress&relax center
Cena od: 750 Kč os./noc
Penzion Rozálie
Cena od: 398 Kč os./noc
Hotel Zimní stadion Náchod
Cena od: 310 Kč os./noc
 
Víte že…

Víte, že obcemi Štramberk a Kopřivnice prochází Lašská naučná stezka? Na cestě se nachází jeskyně Šipka, v níž žili naši pravěcí předkové.  Ratibořice a Babiččino údolí

Babička - ilustrace Adolfa KašparaPro většinu Čechů jsou Ratibořice spojené především s hodinami češtiny, ve kterých se probírala obrozenecká literatura. Slavnou knihu Babička od Boženy Němcové sice málokdo skutečně četl, znají ji však všichni. Právě v Ratibořickém údolí, zvaném též Babiččino, stojí Staré bělidlo, na které nejslavnější česká spisovatelka 19. století umístila děj svého románu. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Co je v Babiččině údolí skutečně k vidění? Moderní empírové sídlo poupravené v klasicistním stylu, jezírko a na louce před zámkem park, zděný skleník s bytem pro zahradníka. Při vnitřních úpravách zámku byly v několika místnostech odkryty a restaurovány nástěnné malby z doby Kateřiny Zaháňské. Naučná stezka do Ratibořic a na Rýzmburk dlouhá sedm a půl kilometru s informačními tabulemi přináší informace z mnoha oborů.

Staré BělidloStaré bělidlo, dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, bylo po roce 1945 vybaveno dobovým lidovým nábytkem a zařízením ze sbírek Muzea Boženy Němcové v České Skalici. Pinklovi (rodiče Boženy Němcové) zde nikdy nebydleli, ale spisovatelka tu prožila léto se svými dětmi.

Pokračujme podle knihy a nezapomeňme na Viktorčin splav, i když dnes už je z kamene a betonu. Mnozí turisté zde stále rádi v letních měsících odpočívají. To mlýn se čtenářově představě jistě podobá více: jednopatrová kamenná budova, zařízená mlýnice, pekárna, dvě komory, dobový nábytek a předměty, obnovené dřevěné mlýnské kolo.

RatibořiceRatibořice se nacházejí asi 2 km severně od České Skalice. Z Jaroměře to není daleko, ať už se rozhodnete jet vlakem či autem do České Skalice, nebo využijete cyklostezku. Pokud budete mít více času, vykoupejte se v přehradní nádrži Rozkoš nebo si cestu zpestřete v muzeu ve Skalici – expozice je věnovaná Boženě Němcové.

Tip: Víte, kde přesně Ratibořice a Babiččino údolí leží? Podívejte se na mapu!