Skočit na obsah Jaroměř a Josefov

Město Jaroměř

Pevnost Josefov

Muzea

Turistické informace

Výlety do okolí


Penzion Slunečnice
Cena od: 350 Kč os./noc
Hotel Tommy-congress&relax center
Cena od: 750 Kč os./noc
Penzion Rozálie
Cena od: 398 Kč os./noc
Hotel Zimní stadion Náchod
Cena od: 310 Kč os./noc
 
Víte že…

Víte, že vstupní branou do NP České Švýcarsko je malebná obec ? Můžete se odsud vydat na proslulou Pravčickou bránu, nebo si užít projížďku na loďkách mezi soutěskami řeky Kamenice.



Co můžeme obdivovat i dnes

Jaroměřské náměstí ČSA, usazené v meandru řeky Labe, je nejkrásnější v podvečerním sluníčku a v pohledu od západu k východu. Obepíná jej podloubí, které poskytne návštěvníkovy chladivý stín v horkém dni a přístřeší v nečase. Domy jsou natřeny příjemně pastelovými odstíny a mezi nimi vyniká původně renesanční radnice.

Kostel sv. MikulášeZajímavý je chrám sv. Mikuláše, který stojí v místech dřívějšího hradu. (Na některých internetových mapách jej najdete právě pod značkou hradu.) Hlavní oltář vytvořil zdejší rodák M. Krupka v roce 1772, inspiroval se dílem Matyáše Bernarda Brauna, který má s tímto krajem hodně společného. Kostel působí zepředu celkem nenápadně. Přespolnímu návštěvníkovi padne do oka spíše Zvonice. Když skrz ní projdete, dostanete se ke kostelu z boku a odtud je teprve vidět, že nejde o žádnou kapličku, ale o opravdu mohutnou a úctyhodnou stavbu. Na Zvonici upoutá i socha sv. Václava na koni, u jehož nohou klečí muž. Malé náměstíčko na konci „velkého“ náměstí ČSA (hlavní náměstí, kde nalezte i Turistické informační centrum) uzavírá budova děkanství. V 18. století nahradila staré dřevěné děkanství, které vyhořelo.

Děkanství Pohled od zvonice Náměstí ČSA

Milovníci baroka si v Jaroměři přijdou rozhodně na své, obzvlášť obdivovatelé Matyáše Bernarda Brauna. Přímo na námětí ČSA stojí mariánský sloup, jehož je jmenovaný sochař spolutvůrcem. Vznikl za přispění Ř. Thényho a J. Pacáka. Braunovi je připisován i náhrobek, který vytvořil pro matku své manželky, jaroměřskou rodačku, Annu Miseliusovou. Plastika představuje postavu plačící ženy v životní velikosti. Kde ji hledat? Na jaroměřské hřbitově. A pokud Vám nebudou stačit tato dvě díla, vydejte se do nedalekého Kuksu.